Czym charakteryzują się rusztowania elewacyjne?
Chyba nikt nie wyobraża sobie dużego placu budowy bez profesjonalnego rusztowania elewacyjnego. Rusztowania wykorzystuje się nie tylko przy wznoszeniu budynków, ale również podczas prac instalacyjnych, wykończeniowych, remontach elewacji, termomodernizacji budynków i pracach konserwacyjnych. Znajdują one zastosowanie również w innych branżach: korzysta się z nich m.in. w stoczniach, czy przy organizacji eventów. Czym się one charakteryzują?
Rodzaje rusztowań elewacyjnych
Rusztowania dzieli się zwyczajowo na rusztowania ramowe, modułowe i rurowo-złączkowe. Rusztowania elewacyjne modułowe to konstrukcje profesjonalne, stawiane zawsze z indywidualnie przygotowanym projektem. Wymagają specjalistycznego montażu stojaków, poprzecznic i stężeń, które łączy się ze sobą za pomocą specjalnych łącznic, głowic i zamków. Rusztowania modułowe pozwalają na pracę na dużych wysokościach i można je rozbudowywać w dowolnych kierunkach – umożliwiają pracę nawet przy bardzo skomplikowanych bryłach budynków.
Rusztowania ramowe są łatwiejsze w montażu i demontażu. Przydają się tam, gdzie konieczne jest zróżnicowanie szerokości pomostów, czy zmiana szerszych ram na węższe. Łączy się je z obiektem za pomocą kotew.
Rusztowania rurowo-złączkowe, w przeciwieństwie do powyższych nie są rozwiązaniem systemowym. Podstawą ich konstrukcji są różnej długości rury stalowe, złączki krzyżowe i podstawki. Ten typ rusztowań jest stabilny i bezpieczny, lecz wymaga rzetelnego zaprojektowania i dość pracochłonnego montażu.
Wybór rusztowania elewacyjnego
Rusztowanie elewacyjne zawsze dobiera się do obiektu, przy którym będą wykonywane prace. Należy wziąć pod uwagę jeszcze kilka innych kwestii. Istotne jest maksymalne dopuszczalne obciążenie rusztowania. Większość rusztowań cechuje się możliwością obciążenia podestu do 200 kg/m2, jednak w razie potrzeby parametr ten można zwiększyć. Rusztowania elewacyjne mogą osiągać wysokości od 15 do 60 metrów (w zależności od typu rusztowania). Postawienie wyższego rusztowania jest możliwe po wykonaniu fachowych obliczeń statycznych. Rusztowanie warto wybrać też, kierując się pożądaną głębokością (zazwyczaj ok. 70 cm) i długością (ok. 2,5 m) pomostu.