Jakie są normy dotyczące rusztowań?
Rusztowanie to niezbędny element podczas prac prowadzonych na wysokości. Korzystanie z rusztowania jest konieczne zarówno na etapie wznoszenia budynków, jak i wykonywania prac wykończeniowych, remontowych oraz modernizacyjnych. Ze względów bezpieczeństwa rusztowania muszą spełniać normy, które pozwalają ograniczyć ryzyko związane z upadkiem z wysokości. Jakie normy i przepisy muszą spełniać rusztowania budowlane? Wyjaśniamy.
Jakie normy musi spełniać bezpieczne rusztowanie?
Każde z dostępnych rodzajów rusztowań musi być zgodne z obowiązującymi przepisami. Co więcej, niezbędny jest fachowy odbiór rusztowania, który powinien przeprowadzić kierownik budowy, zanim rusztowanie zostanie oddane do użytkowania. Dzięki temu z konstrukcji, która umożliwia wykonywanie pracy na wysokości, mogą bezpiecznie korzystać pracownicy firmy budowlano-remontowej, ale nie tylko, bo równie ważne jest bezpieczeństwo osób postronnych.
Najważniejsze normy dotyczące rusztowań
Zasady korzystania z rusztowań elewacyjnych, podwieszanych i innych oraz związane z nimi przepisy BHP określają m.in. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, dopuszczone do użytku rusztowania budowlane powinny spełniać normy jakości dotyczące wykonania, montażu, odbioru, a także właściwego ustawienia konstrukcji poszczególnych typów rusztowań np. rusztowania stojące metalowe robocze muszą spełniać normę PN-M-47900-3:1996, a rusztowania jezdne zaktualizowaną w grudniu 2021 roku normę PN-EN 1004.